موسسه آموزش عالي امام جواد (ع) يزد

بازدیددبیران انجمنهای علمی-دانشجویی از نمایشگاه کتاب یزد

مطالعه، اندیشیدن با ذهن دیگریست
به گزارش امور دانشجویی، عصر روز پنجشنبه جمعی از دبیران انجمنهای علمی_دانشجویی، با هدف ترویج فعالیتهای فرهنگی در راستای کتابخوانی، از نمایشگاه کتاب یزد بازدید نمودند.دراین راستا مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد این نمایشگاه بیاناتی داشتند که در ذیل میخوانید:


مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با اشاره به حضور 57 ناشر خارجی از مجموع 504 ناشر شرکت‌کننده در این دوره از نمایشگاه کتاب یزد، اظهار کرد: هشتمین نمایشگاه بزرگ کتاب یزد برای اولین‌بار در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با اشاره به حضور 57 ناشر خارجی از مجموع 504 ناشر شرکت‌کننده در این دوره از نمایشگاه کتاب یزد، اظهار کرد: هشتمین نمایشگاه بزرگ کتاب یزد برای اولین‌بار در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا - منطقه یزد، علی غیاثی ندوشن با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب امسال یزد از دهم تا شانزدهم اسفندماه گفت: نمایشگاه این دوره در 305 غرفه در فضایی به وسعت هفت‌هزار مترمربع در محل برگزاری نمایشگاه‌های دائمی استان در مجاورت بیمارستان شهید صدوقی یزد برپا خواهد شد.

وی با بیان این که در نمایشگاه مذکور جمعاً 504 ناشر حضور خواهند داشت، اعلام کرد: 221 ناشر به صورت مستقل و 180 ناشر به نمایندگی در نمایشگاه یزد حضور دارند، 57 ناشر خارجی آثار خود در دو زبان لاتین و عربی عرضه می‌کنند، 30 ناشر دارای غرفه فروش متمرکز خواهند بود و 16 ناشر نیز به همراه تعدادی از نهادهای فرهنگی استان در نمایشگاه غرفه خواهند داشت.

به گفته‌ غیاثی، در نمایشگاه امسال کتاب یزد در مجموع 45 هزار و 750 عنوان کتاب داخلی و 14 هزار عنوان کتاب خارجی عرضه می‌شود.

وی با اشاره به افتتاح نمایشگاه امسال با حضور صالحی امیری مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه‌ ملی، زمان بازدید علاقه‌مندان از نمایشگاه امسال را از ساعت 9 تا 12:30 و 16:30 تا 21 اعلام کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با اشاره به کمبودهایی که به لحاظ بن خرید کتاب در روزهای پایانی نمایشگاه سال گذشته روی داد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه امسال با حمایت‌های شرکت تعاونی پیشگامان یزد و با لحاظ شدن تخفیف‌های وزارت ارشاد و ناشران، سقف تخفیف کتاب‌های نمایشگاه به 40 درصد افزایش یافته است و همچنین شاهد افزایش سقف بن خرید کتاب از 400 میلیون تومان به 700 میلیون تومان هستیم.

وی با بیان این که بن‌های خرید کتاب برای هر دانش‌آموز تا 20 درصد تخفیف، دانشجویان تا 30 درصد تخفیف و برای استادان حوزه و دانشگاه تا 50 درصد تخفیف را لحاظ می‌کند، یادآور شد: در سال گذشته 400 میلیون تومان بن به خریداران کتاب عرضه شد که از طریق این بن‌ها بیش از 1.3 میلیارد تومان کتاب خریداری شد.

غیاثی در ادامه نیز به برنامه‌های جنبی این نمایشگاه اشاره کرد؛ از جمله مراسم‌ رونمایی از کتاب، نقد و بررسی کتاب، شاهنامه‌خوانی، امضای کتاب و دیدار با برخی شخصیت‌های فرهنگی صاحب‌نام مانند محمد علی بهمنی و غیره، معرفی و تجلیل از پژوهش‌های برتر فرهنگی استان و نیز حضور خانه کتاب ایران در نمایشگاه برای اطلاع‌رسانی درباره تازه‌های نشر کشور.

وی ایجاد غرفه‌هایی برای تست روخوانی و تندخوانی کتاب، نظرسنجیف سفیران دانایی و نذر کتاب و غیره را از دیگر برنامه‌های جنبی نمایشگاه امسال برشمرد.

او یکی از برنامه‌های ویژه نمایشگاه امسال را تعیین 12 کتابفروشی در سطح شهر یزد برای فروش کتاب‌هایی که در نمایشگاه وجود ندارد به افراد دارای بن خرید کتاب ذکر کرد و این اقدام را در اتصال شبکه کتابفروشی‌های یزد به نمایشگاه و تقویت آنها بسیار موثر خواند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در بخش پایانی سخنانش نیز به برگزاری جشنواره کتاب سال استان اشاره کرد و گفت: براساس فراخوان جشنواره نویسندگان و ناشران حداکثر تا دهم اسفندماه فرصت دارند کتاب‌هایی را که در چهار سال گذشته با موضوع یزد منتشر کرده‌اند برای داوری به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.