موسسه آموزش عالي امام جواد (ع) يزد

نشست هیأت رئیسه دانشگاه یزد، رؤسا و اعضاء هیأت مؤسس دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی غیردولتی استان با مدیر کل و معاون دفتر آموزش عالی غیردولتی کشور

نشست هیأت رئیسه دانشگاه یزد، رؤسا و اعضاء هیأت مؤسس دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی غیردولتی استان با مدیر کل و معاون دفتر آموزش عالی غیردولتی کشور در روز دوشنبه مورخ 10 دی‌ماه به میزبانی دفتر نظارت دانشگاه یزد برگزار گردید.

 

به گزارش واحد روابط عمومی دانشگاه، در این نشست که صبح روز دوشنبه مورخ 10 دی‌ماه در سالن شهید صدوقی ساختمان فنی و مهندسی شماره دو دانشگاه یزد برگزار گردید، مدیران دانشگاه علم و هنر، مؤسسه آموزش عالی امام جواد(ع)، مؤسسه آموزش عالی دارالعلم و مؤسسات آموزش عالی آزاد جواد، مهریار و زمان حضور داشتند. نشست در ساعت 10:45 با خیرمقدم آقای دکتر علمدار «رئیس هیأت نظارت» به حاضرین آغاز گردید. وی در ادامه ضمن تأکید بر اهمیت ویژه‌ی نظارت بر عملکرد دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، افزود خوشبختانه تعداد مؤسسات آموزش عالی در استان یزد اندک بوده و همین تعداد اندک نیز به صورت داوطلبانه آغاز به فعالیت کرده‌اند و می‌بایست مورد حمایت بیشتر قرار گیرند. وی خاطرنشان کرد مؤسسات غیرانتفاعی با نگاه واقع‌بینانه در راستای رفع نیاز جامعه و تربیت علمی و فرهنگی جوانان استان گام برداشته و مفید بودن خود را اثبات کرده‌اند. بدیهی است حمایت بیشتر آن‌ها، توانمندی استان در امر آموزش و پژوهش را افزایش خواهد داد.
در ادامه نشست هر یک از دانشگاه‌ها و مؤسسات با نمایش یک فایل تصویری، گزارش مختصری از عملکرد خود ارائه کردند و سپس مدیران ارشد هر دانشگاه و مؤسسه به سخنرانی و ارائه نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود پرداختند. در همین راستا آقای دکتر میرغفوری «رئیس دانشگاه علم و هنر»، ضمن اشاره به معضل کاهش دانشجو در واحدهای آن دانشگاه در شهرستان‌های اردکان و اشکذر، تسهیل شرایط اخذ مجوز رشته‌های جدید جهت پیشگیری از انحلال آن واحدها را خواستار شد. آقای دکتر وحدت «رئیس مؤسسه آموزش عالی امام جواد(ع)» ضمن اشاره به سودمندی امر خطیر نظارت بر دانشگاه‌ها و مؤسسات، حذف تبعیضات نظارتی و اعمال نظارت بر کلیه دانشگا‌ها را خواستار شد. وی به قیاس امکانات و امتیازات دانشگاه‌های دولتی و مؤسسات آموزش عالی پرداخت و بر لزوم حمایت بیشتر وزارت علوم از مؤسسات غیرانتفاعی که با علاقه‌مندی و پتانسیل فراوان وارد عرصه والای آموزش شده‌اند تأکید کرد. آقای دکتر وحدت در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد برگزاری چنین جلساتی، تعالی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی استان را به دنبال داشته باشد. آقای دکتر زارع «رئیس مؤسسه آموزش عالی دارالعلم» نیز ضمن اشاره به شرایط سخت بقاء مؤسسات آموزش عالی، مواردی همچون ساماندهی مؤسسات، تعیین ظرفیت خرد و کلان آن‌ها و اعطای وام و حمایت مالی از مؤسسات غیرانتفاعی را خواستار شد. مدیران ارشد سه مؤسسه آموزش عالی آزاد جواد، مهریار و زمان نیز تسریع در روند اخذ مجوزهای متنوع خود را خواستار شدند.
سپس آقای دکتر اولیاء «رئیس دانشگاه یزد»، ضمن اشاره به مؤثر بودن این نوع جلسات، به جایگاه خوب دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی استان یزد اشاره کرد و گفت تعداد اندک آن‌ها به معنای ورود حساب‌شده استان یزد در امر آموزش عالی و اولویت قرار دادن کیفیت آموزش است. وی ضمن تأکید بر اطلاع از وجود مشکلات، تعیین خط مشی ثابت برای نظارت وزارت علوم بر دانشگاه‌ها و مؤسسات، تعدیل استانداردهای موجود برای ارزیابی و همچنین کاهش رشته‌های موازی در مؤسسات آموزش عالی را راهکارهایی برای بهبود نظارت و برنامه‌ریزی و توسعه آموزش عالی استان دانست. وی خاطر نشان کرد تقلیل شرایط و تعیین حداقل‌های لازم جهت اخذ مجوز رشته‌های جدید برای مؤسسات غیردولتی نیز می‌تواند گامی مؤثر در حمایت از آن‌ها محسوب شود.

در بخش دیگری از نشست، خانم دکتر شمیرانی « مدیر کل دفتر آموزش عالی غیردولتی کشور» با تأکید بر لزوم بازدیدهای حضوری جهت تصدیق وضعیت عملکرد مؤسسات، یادآور شد در عصر حاضر رصد مؤسسات و دانشگاه‌ها برای داوطلبان ورود به دانشگاه چندان سخت نیست. امروزه لزوم استفاده از اتاق فکر در مؤسسات و یافتن راه‌کارهایی برای جذب بیشتر دانشجو احساس می‌شود. وی با اشاره به اعطای تسهیلات ویژه مؤسسه آموزش عالی امام جواد(ع) به دانشجویان برتر خاطر نشان کرد برخی از مؤسسات رمز موفقیت خود را یافته‌اند که می‌بایست آن‌ها را الگو قرار داد. خانم دکتر شمیرانی در بخش دیگری از سخنان خود به ایجاد شورای هماهنگی استان و تخصص‌گرایی مؤسسات به عنوان راهکاری مؤثر در ارتقاء وضعیت آموزش عالی استان یزد اشاره کرد. وی گفت اگرچه اصراری بر ادغام مؤسسات از طرف وزارت علوم وجود ندارد اما مؤسساتی که داوطلبانه ادغام می‌شوند مورد حمایت و تشویق قرار خواهند گرفت. ارتقاء سامانه HESS و لزوم بارگزاری اطلاعات مؤسسات در آن نیز مسئله‌ی دیگری بود که توسط خانم دکتر شمیرانی مطرح گردید. وی افزود اطلاعات موجود در این سامانه می‌تواند نقش مؤثری در تصمیم‌گیری‌های وزارت علوم داشته باشد.
در پایان نشست آقای دکتر میرجلیلی «قائم مقام مؤسسه آموزش عالی امام جواد(ع)» نیز، پیشنهاد تشکیل دانشگاه غیرانتفاعی استان با پردیس‌های مختلف را مطرح کرد. به گفته خانم دکتر شمیرانی مقرر شد شورای هماهنگی استان تشکیل و شیوه‌نامه‌ای در این خصوص تدوین و به وزارت علوم ارائه گردد.
این نشست در ساعت 13:30 با ضیافت ناهار به میزبانی دانشگاه یزد به کار خود پایان داد.