موسسه آموزش عالي امام جواد (ع) يزد

حضور نمایندگان دانشگاه امام جواد(ع) در چهارمین همایش ملی آموزش عالی

چهارمین همایش ملی آموزش عالی با محوریت دانشگاه جامعه محور، در روز دوشنبه مورخ 9 اردیبهشت‌ماه با حضور نمایندگانی از دانشگاه امام جواد(ع) در دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید.

به گزارش واحد روابط عمومی، سرکارخانم خسروی «مدیر کارگزینی» و سرکارخانم توانگر «مدیر طرح و برنامه» دانشگاه در صبح روز دوشنبه مورخ 9 اردیبهشت‌ماه ضمن شرکت در مراسم افتتاحیه چهارمین همایش ملی آموزش عالی، هر یک در دو پنل تخصصی از این همایش نیز شرکت کردند.
گفتنی است این همایش با حضور آقایان دکتر منصور غلامی وزیر علوم، دکتر عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، دکتر مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی در دانشگاه‌ها و سایر مسئولان افتتاح گردید. آقای دکتر محمود فتوحی فیروزآباد رئیس دانشگاه صنعتی شریف طی سخنانی در مراسم افتتاحیه، ابراز امیدواری کرد در این همایش تصمیمات خوبی اتخاذ شود و با عملیاتی شدن آن بتوان گام مهمی در جهت ارتقای آموزش عالی کشور برداشت. وی اثربخشی اجتماعی دانشگاه‌ها را در سه محور تعریف کرد و افزود آموزش هدفمند، پژوهش مسئله محور در دانشگاه‌ها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی از جمله مهم‌ترین محورهای اثر بخشی اجتماعی دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.

      

دکتر غلامی، وزیر علوم طی سخنانی ضمن اشاره به بروزآوری‌های اخیراً انجام شده در محتوای بسیاری از دروس، آن را با توجه به سرعت تغییر و تحول علم ناکافی دانست. وی با بیان اینکه استعدادهای خوبی در بین دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور وجود دارد، بر مدد گرفتن از این شاخصه به عنوان سرمایه ملی در جهت رسیدن به اهداف کلان و تأمین نیازهای کشور تأکید کرد.
دکتر شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم نیز طی سخنانی به اهمیت وجود الگو در جامعه تأکید کرد و افزود دانشگاه‌های ما علاوه بر مأموریت اصلی خود باید به اصل مدیرپروری و پرورش نیروی انسانی جهت فعالیت در محیط‌های سخت هم توجه ویژه داشته باشند.
حجت‌الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز ضمن اشاره به پیشرفت‌های خوب در حوزه‌های دفاعی، سلامت و ...، اثربخشی اجتماعی و شاگردپروری را از مسائل مهم در دانشگاه‌ها خواند و افزود باید ببینیم شاگردپروری در کجای نظام ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها قرار دارد.
گفتنی است در ادامه چهارمین همایش ملی آموزش عالی، از 13 استاد نمونه و 7 نفر از سرآمدان آموزش کشور با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سایر وزراء تقدیر شد.پس از برگزاری مراسم افتتاحیه، شش نشست تخصصی با عناوین «مدیریت سرمایه‌ی انسانی دانشگاه‌ها»، «اقتصاد آموزش عالی در دانشگاه جامعه محور»، «مهارت‌افزایی و اشتغال‌پذیری دانش‌آموختگان»، «مسئولین اجتماعی دانشگاه‌ها و تنوع‌بخشی به مأموریت آنها»، «الگوی حکمرانی و نظام مدیریتی مراکز آموزشی پژوهشی تقاضا محور» و «هم‌افزایی آموزش و پژوهش در دانشگاه جامعه محور» برگزار گردید.

گفتنی است سرکارخانم خسروی یکی از نمایندگان دانشگاه امام جواد(ع) در همایش، به ترتیب در پنل‌های «مهارت‌افزایی و اشتغال‌پذیری دانش‌آموختگان» و «هم‌افزایی آموزش و پژوهش در دانشگاه جامعه محور» شرکت نمود. وی ضمن اشاره به حضور آقایان دکتر علیرضا فیض‌بخش، دکتر محمدرضا اکبری جوکار، مهندس مجید دهبیدی‌پور، دکتر حسن طائی، دکتر مهدی کشمیری، دکتر محمدرضا زالی و دکتر مالک نادری در پنل اول، محوریت مباحث در این پنل را بدین ترتیب برشمرد: 1) بررسی وضعیت فعالیت‌های کارآفرینانه دانش‌آموختگان در دانشگاه تهران، 2) مسئله اشتغال دانشجویان در دانشگاه‌های برتر ایران و بومی‌سازی خدمات شغلی در ایران، 3) ضرورت توجه به اشتغال‌پذیری و مهارت‌های شغلی مورد نیاز جامعه، 4) برگزاری دوره‌های آموزش مهارت‌های حرفه‌ای در دانشگاه‌های مطرح دنیا و 5) فرآیند تحول از طرح درس تا اشتغال‌پذیری و کارآفرینی. خانم خسروی نتیجه مباحث مطرح شده در این پنل را استعدادیابی و هدایت افراد به سمت شغل‌های هم‌سو با استعداد، تقویت مهارت‌های نرم از طریق آموزش کارگاهی و تجربه محور، ایجاد فرصت‌های کارآموزی در شرکت‌های معتبر و حضور در صنعت و تقویت مهارت‌های مورد نیاز بازار کار در قالب امور فوق‌برنامه دانست.

                                   

خانم خسروی محورهای اصلی پنل دوم که با حضور آقایان دکتر سیدعباس شجاع‌الساداتی و دکتر محمد توکل‌کوثری از اعضای هیأت امناء دانشگاه امام جواد(ع) و همچنین آقایان دکتر رامین بزرگمهری، دکتر شاهین آخوندزاده، دکتر سعید سمنانیان، دکتر محسن قرنفلی، دکتر احمد معتمدی و دکتر محمدرضا موحدی برگزار شد را کارآفرینی، نیاز جامعه به تربیت نیروی خلاق و پژوهشگر، خلق نوآوری و پویایی و همچنین حفظ اقتدار ملی برشمرد. وی نتیجه کلی بحث را ایجاد اصلاحات ساختاری اساسی در دانشگاه و ستاد، بازنگری در برنامه آموزشی، ارتباط نزدیکتر با بخش صنعت و خدمات، توسعه واحدهای نوآور و شرکت‌های دانش‌بنیان، پیاده کردن برنامه‌های مهارت‌افزایی و در مجموع حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم دانست.

سرکارخانم توانگر نماینده دیگر دانشگاه امام ‌جواد(ع) در این همایش نیز به ترتیب در دو پنل «اقتصاد آموزش عالی در دانشگاه جامعه محور» و «الگوی حکمرانی و نظام مدیریتی مراکز آموزشی پژوهشی تقاضا محور» شرکت نمود. وی خاطر نشان‌کرد پنل اول با حضور آقایان دکتر علینقی مشایخی، دکتر محمد ایزدی، دکتر مصطفی عمادزاده، دکتر غلامعلی فرجادی، دکتر ابوالقاسم نادری و دکتر محمد وصال برگزار گردید. خانم توانگر مباحث مطرح شده در این پنل را که با محوریت «بررسی مشکلات گسترش بی‌رویه آموزش عالی در کشور» برگزار شد این چنین نام برد: 1) مزایا و معایب آموزش عالی در جامعه، 2) ارتباط بین گسترش آموزش عالی و بحث بیکاری، 3) وابستگی دانشگاه‌ها به بودجه دولتی، 4) دلائل افزایش نرخ بیکاری و 5) تحت تأثیر قرار گرفتن آینده آموزش عالی با وجود کیفیت نامطلوب آموزش عالی فعلی. وی نتیجه کلی این پنل را شناسایی «اشتغال» و «اقتصاد آموزش عالی» به عنوان دو مشکل اصلی در گسترش بی‌رویه آموزش عالی کشور برشمرد و ناکارآمدی و پایین بودن کارایی و بهره‌وری را دلیل عمده مشکلات اقتصادی مراکز آموزش عالی مطرح کرد. وی اذعان کرد در این پنل راهکارهایی همچون 1) انجام تحقیقات تجربی در خصوص اقتصاد آموزش و پژوهش در سطح دانشگاه‌ها، 2) تربیت سرمایه‌های انسانی در عرصه‌های اقتصاد آموزش عالی و اقتصاد دانشگاه، 3) ایجاد یا توسعه ظرفیت‌های سازمانی و نهادی مرتبط در دانشگاه‌ها و وزارت عتف، 4) بازنگری در سازوکارهای تخصیص منابع مالی (تخصیص کارایی محور)، 5) توجه ویژه به قابلیت‌ فناوری‌های نوین در تصمیم‌گیری‌ها، 6) عدم اتکای دانشگاه‌ها به یک منبع درآمد و 7) بهبود فضای عمومی کشور ارائه گردید.

وی در خصوص پنل دوم نیز که با حضور آقایان دکتر محمدرضا آراستی، دکتر مرتضی امینی، دکتر عباس بازرگان، دکتر مقصود فراست‌خواه، دکتر جعفر توفیقی، دکتر رضا منصوری و دکتر فرجی دانا برگزار گردید گفت این پنل مناظره‌ای بین اساتید در خصوص نحوه اداره دانشگاه‌ها و لزوم استقلال تصمیم‌گیری در حوزه‌هایی از قبیل جذب اعضای هیأت علمی، پذیرش دانشجوی دکتری و ... بود.

گفتنی است این همایش در عصر روز دوشنبه مورخ 9 اردیبهشت‌ماه به کار خود پایان داد.