موسسه آموزش عالي امام جواد (ع) يزد

علوم ورزشی

معرفی رشته علوم ورزشی

سپاس بیکران به درگاه آفریدگاری که تعالی روح و روان انسان را در گرو داشتن جسمی سالم و کارآمد قرار داده است. از همین رو باید توجه به سلامت و قدرت بدن را یکی از وظایف انسان در راه رسیدن به نقطه کمال دانست. در مسیر رسیدن به این هدف، نخستین گام آشنایی با فلسفه تربیت بدنی و دیگر موضوعات مرتبط با آن است.

تربیت بدنی و علوم ورزشی، یک رشته بین رشته ای محسوب می شود که از علوم مختلف در جهت کمک به ارتقاء ورزش بهره می گیرد. علوم ورزشی یکی از شاخه های علوم انسانی است که ازجهات مختلف با علوم پایه وعلوم تندرستی پیوند یافته و نقش آن در رابطه با توانبخشی و بهسازی جسمی و روانی افراد جامعه غیرقابل انکاراست. دامنه فعالیت و کارایی تربیت بدنی وعلوم ورزشی درامرآموزش وپرورش و بهداشت فردی و اجتماعی بسیاروسیع وگسترده است بطوری که تمام گروههای سنی را ازپیش ازتولدتا دوره سالخوردگی را دربرمی گیرد.

هدف این رشته آشنایی دانشجویان با اصول، مبانی و دانش عمومی در علوم ورزشی و ارتقای آمادگی جسمانی عمومی و یادگیری مهارت های حرکتی اصلی در رشته های ورزشی پایه و تخصصی است که بتوانند با تربیت افرادی کارآمد جهت نزدیک شدن به بازار کار گام های موثری بردارند. طول دوره کارشناسی 4 سال می باشد و تخصص جانبی در این رشته را منوط به مقاطع تحصیلی بالاتر نموده است که امکان ادامه تحصیل در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی تا مقطع دکتری در گرایش­های مدیریت ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، رفتار حرکتی و آسیب شناسی ورزشی وجود دارد.

 دروس این رشته دانشگاهی عمدتاً ترکیبی از دروس نظری و عملی می باشد و مدت هر واحد نظری 16 ساعت و درس عملی 32 ساعت می باشد. تعداد کل واحدهای درسی دوره کارشناسی رشته علوم ورزشی 130 واحد به شرح ذیل می باشد:

-   دروس پایه                   26 واحد

-   دروس تخصصی             72 واحد

-  دروس انتخابی               12 واحد

-  دروس عمومی               20 واحد


بازار کار و موقعیت شغلی در ایران

فارغ التحصیلانی که رشته علوم ورزشی را در مقطع لیسانس به پایان می رسانند، می توانند در زمینه های زیر فعالیت کنند:

- تدريس دروس تربيت بدني در مدارس و مراكز آموزشي

- برنامه ریزی و مدیریت آموزشی درتربیت بدنی دانشگاهها و مراکزآموزش تربیت بدنی

- برنامه ریزی ومدیریت در اداره تربیت بدنی سازمانهای ورزشی کشور , نهادهای انقلابی و بخش خصوصی

- انجام تحقیق و پژوهش درمسائل تربیت بدنی و ورزش درمراکزتحقیقی و دانشگاهی

- خدمت در مراكز ورزشي و درماني خصوصی و همچنین مراکز متخص به جانبازان و معلولان

- مربی بدنسازی، معلم، کارشناس در باشگاه های ورزشی آزاد

- مشاور در طراحی و ساخت وسایل و البسه ورزشی و چگونگی استفاده درست از وسایل ورزشی

لینک دانلود – برنامه درسی مقطع کارشناسی رشته علوم ورزشی مصوب وزارت علوم