موسسه آموزش عالي امام جواد (ع) يزد

معرفی تسهیلات و امکانات دانشگاه امام جواد(ع) یزد

                                 تنها دانشگاه غیر‌انتفاعی کشور، عضو اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌های جهان IAU

دانشگاه امام جواد(ع) یکی از مؤسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که در مهرماه سال 1384 آغاز به کار نمود. این مؤسسه با بکارگیری و سازماندهی امکانات، منابع مادی و انسانی نسبت به پذیرش نزدیک به 2200 دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد، کارشناسی و کاردانی در 54 کد رشته اقدام نموده و در تلاش است با تکمیل کادر هیأت علمی در سایر رشته‌های مورد نیاز و هم چنین در مقطع تحصیلات تکمیلی به یک دانشگاه مطرح در سطح ملی و بین المللی تبدیل گردد. در حال حاضر اين مؤسسه داراي فضايي به مساحت 79500 متر مربع و زير بناي 8018 متر مربع می‌باشد و طرح جامع مؤسسه در زمینی به مساحت 7 هکتار در دست احداث است. این مؤسسه جهت دسترسی به اساتید مجرب و منابع علمی معتبر، دارای تفاهم‌نامه علمی با دانشگاه یزد، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان و دانشگاه اصفهان به منظور تبادل استاد و امکانات علمی می‌باشد.
موقعیت علمی و تجارب ارزنده اعضای هیأت مؤسس و هیأت امناء و تیم کاری مؤسسه، سرمایه گرانقدری است که با اتکاء به آن دستیابی به چشم انداز را در آینده نزدیک امکان‌پذیر می‌سازد.
  رشته های کارشناسی ارشددانشکده ها و رشته های مقاطع کاردانی و کارشناسی


 شهریه

شهریه ثابت و متغیر هر ترم بر اساس بخشنامه وزارت علوم تحقیقات و فناوری تعیین می‌گردد که برای مقطع کارشناسی ارشد در هر ترم حدود - الی - تومان و برای سایر مقاطع در رشته های گروه علوم‌انسانی در هر ترم حدوداً - تومان و برای سایر گروه‌ها حدود -  تومان تعیین شده است که به تناسب تعداد واحد اخذ شده در هر ترم می‌تواند این مبلغ افزایش یا کاهش یابد. همچنین امکان تقسیط شهریه و همچنین ارائه تخفیف ۲۰ الی ۵۰ درصدی شهریه به نفرات برتر هر رشته فراهم است.

امکانات و تسهیلات

 1. وام شهریه: به کلیه دانشجویان متقاضی مقطع کارشناسی ارشد مبلغ 15.000.000 ريال در هر ترم و برای مقاطع کارشناسی و کاردانی مبلغ 7.500.000 ريال در هر ترم پرداخت می‌گردد. لازم به ذکر است کلیه امور وام اعم از افتتاح حساب و ضمانت و نحوه بازپرداخت مربوط به صندوق قرض‌الحسنه مهر ایران می‌باشد.
 2. خوابگاه های خواهران و برادران: دانشجویان دختر متقاضی خوابگاه میتوانند از خوابگاه دانشجویان که در محل دانشگاه با تعداد 11 اتاق 4 و 6 نفره به صورت اقامت دائم و 1 اتاق 10 نفره به صورت اقامت یک شبه با تجهیزات مطلوب احداث شده است، استفاده کنند. هزینه خوابگاه برای هرترم(5ماه) به تناسب خوابگاه متفاوت بوده و از 550،000 تومان  تا 750،000 تومان متغیر است. سایر دانشجویان پسر متقاضی خوابگاه به خوابگاه‌های طرف قرارداد و تحت نظارت دانشگاه معرفی می‌شوند. لازم به ذکر است سایر خوابگاه‌های خودگردان دانشگاه امام جواد(ع) در یک فضای دانشگاهی و نزدیک به دانشگاه(حدود 500 متر) قرار دارد.
 3. مرکزمشاوره: مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه به استناد آئین نامه تشکیل مراکز مشاوره دانشجویی وزارت علوم زیر نظر گروه روانشناسی از سال 95 فعالیت خود را در دانشگاه آغاز کرد. با اخذ مجوزهای لازم از سازمان بهزیستی استان از تیرماه 97 با نام مرکز مشاوره مهر دانشگاه وارد فاز جدیدی در خدمت رسانی به جامعه دانشجویان، خانواده ها و مراجعین مختلف در گستره استان یزد گردید.
  این مرکز با ایجاد بخش های تخصصی مختلف سعی در پربارنمودن دانش علمی و عملی دانشجویان روانشناسی دانشگاه در کلیه مقاطع تحصیلی در راستای شعار دانشگاه نسل سوم نموده تا با تربیت روانشناسان کاربلد عملی بتواند خدمت موثری را به جامعه ارائه نماید. از سوی دیگر با ایجاد دپارتمان‌های تخصصی مشاوره و روانشناسی از جمله دپارتمان خانواده، بالینی، عمومی، تربیتی و تحصیلی و همچنین مراکز روانسنجی شامل نوروفیدبک و آزمایشگاه روانشناسی، بانک تست و فیلم‌های آموزشی با استفاده از اساتید بنام علمی دانشگاه و شناخته شده در سطح کلینیکی سعی در ارائه خدمات تخصصی شامل مشاوره‌های روانشناختی، روانکاوی، روانسنجی، گروه درمانی و تشکیل سمینارهای عمومی و تخصصی دارد.
  مهمترین بخش‌های مرکز مشاوره دانشگاه به شرح ذیل می باشد:
  الف) مرکز روانسنجی و نوروفیدبک
  شامل پیشرفته‌ترین دستگاه نوروفیدبک و سایر تجهیزات آزمایشگاهی از قبیل:
  دستگاه زمان‌سنج واکنش پلاس، دستگاه ترسیم در آینه، دستگاه تضاد و پس‌تصویرها، دستگاه کوررنگی ایشی هارا، برج لندن و .....
  ب) آزمایشگاه روانشناسی
   آزمایشگاه دربرگیرنده نرم‌افزارهای سنجش، بانک آزمونهای روانشناختی و مدیریتی و همچنین آرشیو فیلم‌های روانشناسی بالغ بر 250 مورد با موضوعات تفکیکی زیر:
  شخصیت، هوش، تشخیصی، فرافکن، کودک، روابط بین فردی، استعدادیابی و توانایی، شغلی و رغبت سنج و مدیریتی، اختلالات روانشناختی، حافظه و یادگیری، مغز، زبان و احساس و ادراک، ذهن و فرایندهای شناختی.
  ج) کتابخانه تخصصی
  این کتابخانه که مخصوص استفاده اساتید گروه روانشناسی و مشاوران مرکز می‌باشد، بالغ بر 130 جلد کتاب در گرایش‌های مختلف روانشناسی دارد. کتاب‌های تخصصی هم منبعی برای تدریس اساتید بوده و هم کتاب‌های مرجع درمانی برای مشاوران و روانشناسان را شامل می‌شود و درحال تکمیل و غنی سازی است.
  د) سالن سمینار و مشاوره گروهی
  در این سالن کارگاه های تخصصی ویژه دانشجویان و کارگاه‌های عمومی و همچنین گروه‌درمانی‌های مختلف با امکانات آموزشی مناسب برگزار می‌شود.
 4. مرکز کارآفرینی: این مرکز با تقویت پتانسیل‌ها و آموزش مهارت‌های مورد نیاز بازار کار به دانشجویان به عنوان مکمل دروس تئوریک دانشگاهی زمینه را برای جذب هر چه سریع تر دانش‌آموختگان به بازار کار فراهم می‌کند.
 5. سلف سرویس و اتوماسیون تغذیهدر رستوران دانشگاه به پشتوانه یارانه های وزارت علوم تحقیقات و فناوری وعده ناهار در کلیه روزهای کاری هفته به ازای هر وعده غذا که رزرو شده باشد 4000 تومان و غذای آزاد یا روز فروش 5000تومان می‌باشد. دانشجویان محترم می‌توانند از طریق کارت دانشجویی و بصورت اینترنتی و تا 24 ساعت قبل غذای خود را رزرو نمایند.
 6. از دیگر تسهیلاتی که دانشگاه امام جواد(ع) برای دانشجویان فراهم می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
          - ارتباط با صنعت و معرفی دانشجویان برای شرکت در دوره‌های کارآموزی در واحدهای مرتبط با صنایع
          - آشنایی دانشجویان با بازار کار و فرصت‌های شغلی طی برگزاری دوره‌های آشنایی با کارآفرینان برتر کشوری
         
- برگزاری دوره‌های مهارتی
          - تصویب واحدهای درسی بر اساس پیش‌نیازهای شغلی (غالب واحدهای درسی این دانشگاه عملی است)
          - دارای پردیس هنر و معماری در بافت تاریخی شهر و برگزاری کلاس‌های گروه معماری و هنر در فضای کاملاً مرتبط
          - برخورداری از چادرهای عشایری جهت برگزاری کلاس‌های معماری
          - برخورداری از آتلیه‌های معماری، عکاسی و چاپ
          - مجهز بودن کلیه کلاسها به امکانات سمعی بصری
          - دسترسی کلیه دانشجویان به اینترنت پرسرعت بی‌سیم
          - دارای انتشارات جهت دسترسی سریع دانشجویان به کلیه امکانات دفتر فنی
          - دارای مرکز پیش رشد هنر و معماری گردشگری وابسته به پارک علم و فناوری استان یزد
          - دارای سایت‌های کامپیوتر مجهز و کافی‌نت‌های دانشجویی
          -  دارای آزمایشگاه تخصصی شبکه
          - دارای کتابخانه با بیش از 14000 جلد کتاب تخصصی و عمومی به همراه سالن‌های مطالعه مجهز
          - دارای کتابخانه تخصصی روانشناسی
          -
سالن‌های ورزشی مجهز خواهران و برادران
          - کارگاه‌های مجهز طراحی و دوخت

  
                               سلف سرویس                                                              بوفه دانشجویی

                                                                 کتابخانه و سالن‌های مطالعه مجهز

 
                                مرکز روانسنجی                                                             خوابگاه دانشجویی


 
                                                   پردیس هنر و معماری - واقع در بافت تاریخی استان

 
                                                               سایت‌های کامپیوتری مجهز

 
                 کارگاه های طراحی لباس و دوخت                                                آزمایشگاه معماری کامپیوتر

 نحوه پذیرش دانشجو

پذیرش در این دانشگاه به دو صورت انجام می گیرد:

روش اول: ثبت نام در کنکور سراسری و انتخاب کد رشته های فوق از دفترچه انتخاب رشته

روش دوم: پذیرش بدون کنکور (بر اساس سوابق تحصیلی) از طریق سازمان سنجش صورت میگیرد که در بازه تاریخی اعلام شده توسط سازمان سنجش و با مراجعه به سایت سنجش و انتخاب رشته انجام میگیرد. کسانی که در کنکور سراسری شرکت نکرده اند و یا مجاز به انتخاب رشته نشده اند میتوانند از این طریق (پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی) وارد دانشگاهها شوند.