موسسه آموزش عالي امام جواد (ع) يزد

نشست رئیس دانشگاه امام جواد(ع) با اصحاب رسانه

نشست خبری دکتر داریوش پورسراجیان رئیس دانشگاه امام جواد(ع) یزد در قالب سامانه آنلاین خانه مطبوعات در استان یزد برگزار شد.نشست خبری دکتر داریوش پورسراجیان رئیس دانشگاه امام جواد(ع) یزد در قالب سامانه آنلاین خانه مطبوعات در استان یزد برگزار شد و گزارشی از اقدامات و برنامه‌های این دانشگاه به اطلاع اصحاب رسانه رسید که عناوین اصلی آن در ادامه آمده است:

دکتر داریوش پورسراجیان تعداد رشته‌های تحصیلی دانشگاه امام جواد(ع) را 53 کدرشته در ۵ مقطع تحصیلی اعلام کرد و گفت: این مرکز در حال حاضر دارای ۱۵۰۰ دانشجوست که ۵۲ درصد از آنها زن و ۴۸ درصد مرد هستند و تاکنون ۴ هزار و ۶۵۰ دانش‌آموخته در مقاطع مختلف تحصیلی داشته است.

وی با بیان اینکه سیاست این دانشگاه از ابتدا بر این بوده است تا مجموعه دانش‌آموختگان، علاوه بر دانش تئوریک و کسب علم و دانش در حد استانداردهای مطلوب، مهارت کافی برای جذب در محیط‌های کاری را نیز داشته باشند اظهار داشت: با توجه به ارتباط خوب این دانشگاه با حوزه صنعت و فناوری، در تلاشیم تا الگویی از یک دانشگاه نسل سوم و کارآفرین باشیم و حتی‌الامکان برای رساندن خود به استانداردهای آموزشی در حین حفظ پایداری اقتصادی تلاش کنیم. وی در ادامه از ارتباط خوب این دانشگاه از ابتدای شکل‌گیری با پارک علم و فناوری، اتاق بازرگانی، خانه صمت و سایر عناصر اکوسیستم علم و فناوری استان به عنوان نقطه قوت یاد کرد.

دکتر پورسراجیان محورهای اساسی برنامه‌ها و چالش‌های دانشگاه امام جواد(ع) را چنین بیان کرد: 1) انجام اقدامات لازم برای رسیدن به مهارت‌های مورد نیاز دانش‌آموختگان، 2) ارتقای مؤسسه به دانشگاه و 3) تکمیل زیرساخت‌ها و پایدارسازی مؤسسه.

وی با اعلام اینکه این دانشگاه جزو ۸ مؤسسه در بین ۲۹۰ مؤسسه آموزش عالی غیردولتی کشور است که موفق به دریافت مجوز اجرای برنامه ارتقای توانمندیهای کارآفرینانه دانشجویان و ارتقاء توان اشتغالزایی ویژه دانشجویان در دوران کارشناسی شده است، گفت: این موفقیت به واسطه فعالیت‌هایست که در حوزه کارآفرینی داشته‌ایم و فرصت بسیار خوبی برای بازنگری و تکمیل آموزش‌های مهارت محور مؤسسه است.

دکتر پورسراجیان با بیان اینکه ۸۰ درصد از دانش‌آموختگان این دانشگاه در رشته‌های تخصصی جذب بازار کار می‌شوند گفت: دانشجویان به واسطه دوره‌های ویژه مهارتی که در دوره تحصیلی می‌گذرانند، می‌توانند موقعیت شغلی مناسب خود را به دست بیاورند. وی اضافه کرد: ما نیروهایی تربیت خواهیم کرد که از نظر آموزشی با کیفیت باشند و نیاز به آموزش مجدد بعد از اشتغال نداشته باشند و حتی‌الامکان مهارت و توانمندی‌های مدیریتی، رفتاری، اجتماعی و تخصصی را داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اتخاذ سیاست کلی‌ بومی‌گزینی دانشجو توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور گفت: مسئولان این وزارتخانه توسعه آموزش عالی را به نوعی برنامه‌ریزی کرده‌اند که کمتر نیاز به جابجایی و مهاجرت دانشجویان از محل سکونت باشد؛ اما اگر قرار است استان یزد قطب آموزش عالی باشد حتماً مهاجرت دانشجو به عنوان نیروی انسانی نخبه یک فرصت خواهد بود که باید محترم شمرده شود.

دکتر پورسراجیان در خصوص نحوه جذب اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه امام جواد(ع) بیان کرد: فرایند جذب هیأت علمی این دانشگاه بر اساس استانداردهای جذب و آئین‌نامه‌های ابلاغی وزارت عتف صورت می‌گیرد. وی اظهار داشت اغلب ۲۲۰ استاد ما اعم از عضو هیأت علمی، اساتید مدعو و ... بومی هستند که البته با توجه به فرصت آموزش از راه دور، فرصت استفاده از اساتید خارج از استان به ویژه اساتید برجسته یزدی‌ در سطخ ملی و بین‌المللی را از دست نخواهیم داد.

وی در ادامه جذاب‌ترین و پرمتقاضی‌ترین رشته‌های دانشگاه امام جواد(ع) را رشته‌های طیف علوم انسانی و هنر عنوان کرد و گفت: اگرچه به دلیل تنوع رشته‌ها نمی‌توان گفت کدام یک از آنها جذاب‌تر هستند اما ترکیبی را که ما انتخاب کرده‌ایم متناسب با نیازهای بازار باشد.

دکتر پورسراجیان در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه «آیا مؤسسه آموزش عالی امام جواد(ع) مشمول مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی یعنی ادغام و تجمیع با مؤسسات آموزش عالی دیگر نمی‌شود یا خیر؟» گفت: در گذشته به دلایل مختلف توسعه‌های بی‌رویه‌ای در گسترش کمی مراکز آموزش عالی چه قانونی و چه غیرقانونی انجام شده بود و برخی، بر خلاف اساسنامه وارد حوزه‌هایی که نباید، شدند و این موضوع یک نابسامانی را ایجاد کرده بود. این نابسامانی‌ها با پیگیری وزارت متبوع به ویژه حوزه ارزیابی و نظارت آموزش عالی در قالب ادغام و تجمیع در حال اصلاح است و برخی از واحدهای آموزشی دولتی و غیردولتی که نباید توسعه پیدا می‌کردند و یا کیفیت عملکرد نداشتند منحل و یا تجمیع می‌شوند اما خوشبختانه دانشگاه امام جواد(ع) به واسطه عملکردی که در گذشته داشته است جزو مؤسساتی است که پایدار مانده و انشاالله در آستانه ارتقای سطح دانشگاه هستیم.

دکتر پورسراجیان در خصوص هزینه‌ها و شهریه‌های این دانشگاه گفت: نکته قابل‌توجه این است که در شکل کلی، آموزش عالی غیردولتی چیزی در حدود یک هشتم سرانه بخش دولتی برای جامعه هزینه ایجاد می‌کند یعنی هزینه‌ای که دولت برای آموزش دانشگاه‌های دولتی می‌پردازد ۸ برابر شهریهایست که یک دانشجو در یک دانشگاه غیردولتی می‌پردازد. وی افزود: هزینهای که برای ما به عنوان شهریه تعیین می‌شود عددی در حدود هزینه تحصیل شبانه در دانشگاه دولتی و تقریباً بین یک سوم تا یک چهارم شهریه‌های آموزش متوسطه در دبیرستانهای غیردولتی در یزد است که اگر با مراکز آموزشی غیرانتفاعی مشهور کشور مقایسه کنیم که به یک دهم و یک بیستم هم می‌رسد.