موسسه آموزش عالي امام جواد (ع) يزد

انتشار کتاب رویکردی نوین به هوش مصنوعی توسط عضو هیأت علمی گروه مهندسی کامپیوتر

کتاب «رویکردی نوین به هوش مصنوعی (همراه با توضیحات و یادداشت‌های مترجم و حل مسائل برگزیده)» با تألیف و ترجمه آقای مهندس سیدعباس باقری، عضو هیأت علمی گروه مهندسی کامپیوتر منتشر گردید.

به گزارش واحد روابط عمومی، آقای مهندس سیدعباس باقری یزدی، عضو هیأت علمی و مدیر گروه کامپیوتر دانشگاه امام جواد(ع)، از ترجمه و تألیف کتاب جدید خود به نام "رویکردی نوین به هوش مصنوعی (همراه با توضیحات و یادداشت‌های مترجم و حل مسائل برگزیده)" خبر داد.
مهندس باقری گفت: این کتاب ترجمه ویراست دوم کتاب هوش مصنوعی (نوشته راسل و نورویگ) و از جمله کتاب‌های درسی پرمخاطب در رشته کامپیوتر و مرجع اصلی درس هوش مصنوعی است که در ۶۵۰ صفحه از سوی انتشارات مجتمع فنی تهران (دیباگران) منتشر شده است.

وی افزود هر چند که قبلاً ترجمه‌های دیگری از این کتاب ارائه شده و در بازار کتاب موجود است، اما سنگین بودن متن اصلی این کتاب و موجز بودن بیش از اندازه آن در برخی از موارد، مطالعه آن را برای دانشجویان این درس دشوار نموده و حتی برخی از مدرسان آن را با ابهاماتی مواجه نموده است. به همین دلیل مترجم با الهام از سنت حاشیه‌نگاری بر متون مرجع علمی (که در گذشته ایران اسلامی بسیار رایج بوده است)، سبک جدیدی از ترجمه و تألیف کتاب‌های درسی رشته کامپیوتر را ارائه نموده و ترجمه‌ای کاملاً متفاوت از سایر ترجمه‌های موجود در بازار را به جامعه دانشگاهی کشور عرضه داشته است. به این ترتیب که ضمن ارائه یک ترجمه روان و درست از متن اصلی، بیش از ۲۵۰ نقطه دشوار از آن را شناسایی نموده و آنان را در انتهای هر فصل به تفصیل توضیح داده است. همچنین تعدادی از مسائل برگزیده هر فصل حل شده و فصل اول آن نیز به صورت کامل خلاصه و بازنویسی شده است تا درک آن برای علاقه‌مندان آسانتر شود.

وی در پایان مطالعه این کتاب را به همه دانشجویان و مدرسان درس هوش مصنوعی که به دنبال یک درک عمیق از مطالب این مرجع علمی هستند، توصیه کرد.