موسسه آموزش عالي امام جواد (ع) يزد

روانشناسی

مقاطع تحصیلی

الف) کارشناسی

1) کارشناسی روانشناسی
معرفی رشته روانشناسی:
روانشناسی علم کاربردی مطالعه رفتار و فرآیندهای ذهنی بر اساس یافته های علمی و تحقیق شده می‌باشد که با در نظر گرفتن نیازهای طبیعی انسان توانسته جایگاه خود را در بین رشته‌های مختلف باز نماید و به عنوان یکی از پر طرفدارترین رشته های علوم انسانی مورد توجه قرار گیرد.
دانشگاه امام جواد(ع) با توجه به هدف تدوین شده خود مبنی بر تربیت نیروهای متخصّص و کارآمد در شهریور 1393 با اخذ مجوزهای لازم از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام به تأسیس رشته روانشناسی نمود و از مهر ماه سال 1393 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی آغاز به کار نمود که در طول سالهای گذشته توانسته با برگزاری دوره های عملی روانشناسی و ارائه شیوه های عملی آموزشی جایگاه خود را در بین اساتید و علم پژوهان این رشته باز نماید. گروه روانشناسی با اخذ مجوز رشته کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی در سال 1396 از وزارت علوم توانست اولین دوره دانشجویان کارشناسی ارشد را در بهمن ماه سال 1396 از طریق آزمون سراسری ارشد جذب نماید که این رشته با استقبال بسیار خوب دانشجویان سراسر کشور مواجه شد. همچنین این گروه با پیوستن رشته ارشد علوم تربیتی با گرایش آموزش و بهسازی منابع انسانی در بهمن ماه سال 1396 توانسته است غنای بیشتری به تحصیلات آکادمیک خود دهد. این گرایش رشته علوم تربیتی در دو ورودی 95 و 96 در دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. در حال حاضر این گروه با جذب اساتید برجسته از دانشگاه‌های معتبر و با برگزاری دوره‌های آموزشی متعدد پذیرای دانشجویان گرامی می باشد.

نکته: قابل توجه دانشجویان اینکه با توجه به مصوبات کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیته تخصّصی روانشناسی شورای برنامه ریزی آموزش عالی در کلیه دانشگاه های کشور رشته روانشناسی در دوره کارشناسی صرفاً با نام روانشناسی بدون گرایش های قبلی (عمومی، بالینی، صنعتی و سازمانی، مشاوره و کودکان استثنائی) ارائه می گردد و گرایش های قبلی به همراه بعضی گرایش های تازه تأسیس صرفاً در مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد و دکتری) ارائه خواهد شد.

طول دوره کارشناسی 4 سال است. نظام آموزشی واحدی بوده و کلیه دروس نظری و عملی حداکثر در 8 نیمسال تحصیلی ارائه می گردد. طول هر نیمسال تحصیلی 17 هفته بوده و حداقل زمان لازم برای هر واحد درسی یک ساعت در هفته می باشد.
تعداد کل واحدهای درسی دوره کارشناسی روانشناسی 138 واحد به شرح زیر می باشد:
- دروس اصلی و پایه: 72 واحد
- دروس تخصّصی: 36 واحد
- دروس اختیاری: 10 واحد
- دروس عمومی: 20 واحد


لینک دانلود - برنامه درسی ترمی مقطع کارشناسی رشته روانشناسی

2) کارشناسی مشاوره
معرفی رشته مشاوره:
شرط اساسی زندگی توأم با آسایش، نشاط و پیشرفت، برخورداری از سلامت، بهداشت و امنیت جسمانی روانی و اجتماعی است. برای جلوگیری و حل مشکلات و برخورد منطقی با موقعیت‌های گوناگون زندگی و تأمین بهداشت روانی و اجتماعی افراد جامعه، متخصصین حرفه‌های یاورانه به ویژه متخصصان مشاوره می‌توانند کمک شایان توجهی ارائه کنند.مشاوره یک دانش کاربردی بین رشته‌ای است که با استفاده از علوم مختلف انسانی و با هدف کمک به مردم در سطح پیشگیری از معضلات رفتاری و رشد استعدادهای فطری آدمی در مقطع کارشناسی راه‌اندازی شده است و هدف از تأسیس آن تربیت متخصصان و کارشناسانی است که بتوانند امر راهنمایی و مشاوره را در مدارس، هسته‌های مشاوره آموزش و پرورش، مراکز درمانی، دانشگاه‌ها و ... عهده‌دار شوند. دانش‌آموختگان شاخه مشاوره از طریق شناخت مراجعان در مراکز مختلف و ارائه کمک‌های ضروری برای حل مسائل، مشکلات و دشواری‌های معیشتی، تحصیلی، شغلی، خانوادگی، روانی، عاطفی، ارتباطی و اخلاقی آنان و اتخاذ تدابیر در زمینه انگیزه‌ها و علل بروز مسائل و ارائه راه‌حل‌های مناسب وسایل تحقق هدف‌های تأسیس این رشته را فراهم خواهند ساخت.

متوسط طول دوره کارشناسی مشاوره 4 سال است که برنامه آموزشی دوره کارشناسی مشاوره 136 واحد به شرح زیر خواهد بود:
- دروس عمومی و پیشنیاز: 24 واحد
- دروس پایه: 49 واحد
- دروس تخصصی (اصلی): 55 واحد
- دروس اختیاری: 10 واحد

لینک دانلود - مشخصات کلی، برنامه و سرفصل دروس کارشناسی رشته مشاوره
لینک دانلود - برنامه درسی کارشناسی رشته مشاوره

ب) کارشناسی ارشد

1 ) کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی
رشته ارشد روانشناسی عمومی یکی از شاخه های زیربنایی روانشناسی بوده که امکان فعالیت حرفه ای را برای دانشجویان فراهم می نماید. طول دوره کارشناسی ارشد 4 ترم(2 سال) می باشد، هر نیمسال تحصیلی شامل 16 هفته آموزش و دو هفته امتحانات پایانی است. واحدهای درسی شامل 32 واحد درسی(28 واحد درسی و 4 واحد پایان نامه) می باشد. دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی غیرمرتبط می باشند، 8 واحد درس پیشنیاز را در یک ترم خواهند گذراند.

لینک دانلود- مشخصات کلی، برنامه و سرفصل دروس رشته روانشناسی عمومی
لینک دانلود- آئین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته روانشناسی عمومی
لینک دانلود- برنامه درسی ترمی کارشناسی ارشد رشته روانشناسی- دانشگاه امام جواد(ع)
لینک دانلود- لیست اساتید راهنما - ارشد روانشناسی عمومی

2) کارشناسی ارشد علوم تربیتی - گرایش آموزش و بهسازی منابع انسانی
معرفی رشته علوم تربیتی - گرایش آموزش و بهسازی منابع انسانی:
با توجه به جمعیت عظیم نیروی شاغل در کشور و همچنبن ورود نیروهای جدید به بازارکار توجه به امر آموزش نیروی انسانی را بیشتر از هر زمان دیگری توجیه می­کند. گسترش خدمات سازمانها و تغییر و تحولات علمی، اقتصادی، اجتماعی  و فرهنگی نیاز به آموزشهای جدید را آشکار می­سازد. باتوجه به نقش مهم و اساسی منابع انسانی یک سازمان به عنوان مهمترین سرمایه یک سازمان که در اولویت بالاتری نسبت به منابع مالی،  مادی و فناوری قرار می­گیرد،  اهمیت توجه به موضوع آموزش و بهسازی نیروی انسانی را بیش از هر زمانی ضروری می­سازد.
دوره کارشناسی ارشد آموزش و بهسازی منابع انسانی دوره ای است که در صدد اعتلای فعالیتهای آموزش نیروی انسانی در سطح سازمان ها  و نهادهای جامعه می­باشد. مهمترین اهداف این رشته عبارتند از :
- تربیت نیروی انسانی متخصص در امر برنامه ریزی و مدیریت آموزش و بهسازی سازمان
- ایجاد توانایی لازم برای تحقیق و پژوهش و همچنین گسترش روحیه پژوهش محوری در تصمیمات مرتبط با آموزش و بهسازی منابع انسانی
- افزایش سطح دانش نظری و مهارت عملی مدیران و کارشناسان ادارات و واحدهای آموزش و بهسازی سازمان ها
به طور کلی دانش آموختگان این رشته دارای تواناییها و مهارتهای زیر خواهند بود.
1- شناسایی مسائل و مشکلات آموزشی سازمان ها
2- نیاز سنجی آموزشی کارکنان سطوح متفاوت سازمان
3- توانایی تجزیه و تحلیل طبقه بندی و طراحی مشاغل
4- برنامه ریزی و طراحی آموزشی  در قالب برنامه های نیروی انسانی سازمان
5- ارزشیابی برنامه های آموزشی
6- کنترل کیفیت دوره های آموزشی در حال اجرا

این رشته از گرایش‌های علوم تربیتی می‌باشد. طول دوره کارشناسی ارشد دو سال و تعداد واحدهای درسی رشته آموزش و بهسازی منابع انسانی 32 واحد به شرح زیر می‌باشد:
الف)دروس اصلی     14 واحد
ب)دروس تخصصی   14 واحد
ج)پایان نامه:          4 واحد

لینک دانلود سرفصل دروس دوره کارشناسی ارشد رشته آموزش و بهسازی منابع علوم انسانی
لینک دانلود چارت درسی رشته کارشناسی ارشد آموزش و بهسازی منابع انسانی (ورودی مهر قبل از 97)
لینک دانلود چارت درسی رشته کارشناسی ارشد آموزش و بهسازی منابع انسانی (ورودی بهمن قبل از 97)
لینک دانلود چارت درسی رشته کارشناسی ارشد آموزش و بهسازی منابع انسانی (ورودی 97 به بعد)
لینک دانلود لیست اساتید راهنما - ارشد آموزش و بهسازی منابع انسانی

3) کارشناسی ارشد رشته علوم تربیتی - گرایش آموزش و پرورش دبستانی (ابتدایی)
معرفی رشته علوم تربیتی - گرایش آموزش و پرورش دبستانی (ابتدایی):
رشته آموزش و پرورش دبستانی (ابتدایی) یکی از زیرگروه‌های رشته علوم تربیتی می‌باشد که به منظور تربیت معلمان خبره در روش‌های تدریس، راهنمایان آموزشی، کارشناسان دفتر آموزش ابتدایی و مدرسان مراکز تربیت معلم و آموزش ضمن خدمت و مدیران مراکز آموزشی در سطح کارشناسی ارشد ایجاد گردیده است.
این رشته در موسسه آموزش عالی امام جواد(ع) در گروه روانشناسی و علوم تربیتی قرار می‌گیرد، که تعداد واحدهای درسی این دوره به شرح زیر است:
الف) دروس پایه: 16 واحد
ب) دروس تخصصی: 16 واحد
ج) دروس جبرانی (برای دانشجویانی که مدرک کارشناسی آنها غیرمرتبط باشد): 8 واحد

لینک دانلود- مشخصات کلی، برنامه و سرفصل دروس کارشناسی ارشد رشته علوم تربیتی - گرایش آموزش و پرورش دبستانی (ابتدایی)
لینک دانلود- برنامه درسی کارشناسی ارشد رشته علوم تربیتی - گرایش آموزش و پرورش دبستانی (ابتدایی)


 مرکز مشاوره مهر دانشگاه

مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه به استناد آئین نامه تشکیل مراکز مشاوره دانشجویی وزارت علوم زیر نظر گروه روانشناسی از سال 95 فعالیت خود را در دانشگاه آغاز کرد. با اخذ مجوزهای لازم از سازمان بهزیستی استان از تیرماه 97 با نام مرکز مشاوره مهر دانشگاه وارد فاز جدیدی در خدمت رسانی به جامعه دانشجویان، خانواده ها و مراجعین مختلف در گستره استان یزد گردید.
این مرکز با ایجاد بخش های تخصصی مختلف سعی در پربارنمودن دانش علمی و عملی دانشجویان روانشناسی دانشگاه در کلیه مقاطع تحصیلی در راستای شعار دانشگاه نسل سوّم نموده تا با تربیت روانشناسان کاربلد عملی بتواند خدمت موثری را به جامعه ارائه نماید. از سوی دیگر با ایجاد دپارتمانهای تخصصی مشاوره و روانشناسی از جمله دپارتمان خانواده، بالینی، عمومی، تربیتی و تحصیلی و همچنین مراکز روانسنجی شامل نوروفیدبک و آزمایشگاه روانشناسی، بانک تست و فیلم های آموزشی با استفاده از اساتید بنام علمی دانشگاه و شناخته شده در سطح کلینیکی سعی در ارائه خدمات تخصصی شامل مشاوره های روانشناختی، روانکاوی، روانسنجی، گروه درمانی و تشکیل سمینارهای عمومی و تخصصی دارد.

مهمترین بخش های مرکز مشاوره دانشگاه به شرح ذیل می باشد:
 
الف) مرکز روانسنجی و نوروفیدبک
شامل پیشرفته ترین دستگاه نوروفیدبک و سایر تجهیزات آزمایشگاهی از قبیل:
دستگاه زمان سنج واکنش پلاس، دستگاه ترسیم در آینه، دستگاه تضاد و پس تصویرها، دستگاه کوررنگی ایشی هارا، برج لندن و .....
ب) آزمایشگاه روانشناسی
 آزمایشگاه دربرگیرنده نرم افزارهای سنجش، بانک آزمونهای روانشناختی و مدیریتی و همچنین آرشیو فیلم های روانشناسی بالغ بر 250 مورد با موضوعات تفکیکی زیر:
شخصیت، هوش، تشخیصی، فرافکن، کودک، روابط بین فردی، استعدادیابی و توانایی، شغلی و رغبت سنج و مدیریتی، اختلالات روانشناختی، حافظه و یادگیری، مغز، زبان و احساس و ادراک، ذهن و فرایندهای شناختی.
ج) کتابخانه تخصصی
این کتابخانه که مخصوص استفاده اساتید گروه روانشناسی و مشاوران مرکز می باشد، بالغ بر 130 جلد کتاب در گرایش های مختلف روانشناسی دارد. کتاب های تخصصی هم منبعی برای تدریس اساتید بوده و هم کتاب های مرجع درمانی برای مشاوران و روانشناسان را شامل می شود و درحال تکمیل و غنی سازی است.
د) سالن سمینار و مشاوره گروهی
در این سالن کارگاه های تخصصی ویژه دانشجویان و کارگاه های عمومی و همچنین گروه درمانی های مختلف با امکانات آموزشی مناسب برگزار می شود.


فعالیت های ویژه گروه روانشناسی

توجه به پرورش جنبه های عملی دانشجویان و در نهایت تربیت دانشجویان با مهارت عملی کافی برای ورود به بازار کار مورد توجه و تأکید گروه روانشناسی می باشد. لذا در این راستا علی رغم عمر کوتاه فعالیت خود، طراحی و اجرای فعالیت های متعدد علمی توأم با تأکید بر جنبه های عملی در برنامه های خود گنجانده است که مهمترین آنها به شرح زیر می باشد:
1– برگزاری سمینارهای عملی-آموزشی به صورت هفتگی.
مهمترین سمینارهای هفتگی برگزار شده عبارتند از: عزت نفس، هوش هیجانی، روابط بین فردی، هوش اخلاقی، آموزش مقدماتی پاورپوینت، فرزندپروری، بیش فعالی، کنترل اضطراب، کنترل خشم، خودناتوان سازی، زبان بدن، مدیریت عشق، جستجوی مقالات علمی، ابراز وجود و توانایی نه گفتن، وسواس و نوروفیدبک.

2– برگزاری کارگاه های آموزشی:
- کارگاه آموزش عملی مقدماتی 8 ساعته SPSS
- کارگاه عملی 10 ساعته هوش هیجانی
3– برگزاری کارگاه های تخصّصی:
- دوره مدیریت روانشناسی کلاس داری 6 ساعته ویژه اساتید دانشگاه
- کارگاه 3 روزه تشخیص و درمان اختلالات جنسی (دوره مقدماتی)
4– برگزاری بازدید علمی تخصّصی از مرکز جامع روانپزشکی استان یزد ویژه دانشجویان
5– ساماندهی جهت شرکت دانشجویان رشته روانشناسی در اولین همایش رونق اقتصادی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی در اسفند 93
6– تأسیس انجمن علمی گروه روانشناسی که فعالیت های متعددی از جمله برگزاری دوره آموزشی مشاوره و انتشار اولین نسخه از نشریه راز زندگی را انجام داده اند.
7– تجهیز بخش تخصّصی کتب روانشناسی کتابخانه مرکزی دانشگاهمدیر گروه

سمیه کهدوئی
دکتری روانسنجی
شماره تماس:38281200- داخلی 276


اعضای هیئت علمی

                                                                  
مهدی تولّائی                                                                        مژگان بهراد
دکتری مشاوره خانواده                                                             دکتری روانشناسی


اساتید مدعو رشته روانشناسی - روانشناسی عمومی
                                                                    
زهرا میدانی                                                                             حسین ابوذری

دانشجوی دکتری رشته روانشناسی دانشگاه الزهرا                            کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی


                                                                    
سمیه السادات علوی                                                                  محسن مهدیان
کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی                                            دانشجوی دکتری رشته روانشناسی تربیتی دانشگاه شیراز


                                                                    
فهیمه سامعی                                                                          مرتضی فیاضی
کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی                                           دانشجوی دکتری رشته روانشناسی سلامت دانشگاه خوارزمی

                                                                   
مهسا کازرانی نژاد                                                                     مرجان السادات میرآتشی یزدی
کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی                                             دانشجوی دکتری رشته روانشناسی بالینی دانشگاه شیراز


اساتید مدعو رشته علوم تربیتی - آموزش و بهسازی منابع انسانی
                                                                 

جلیل بهارستان                                                                         سید کاظم علوی
دکترای مدیریت آموزشی                                                              دکترای برنامه ریزی درسی

                                                                   
محمدتقی جباری فر                                                                   ابوالفضل شرافت بفروئی
دکترای علوم تربیتی                                                                   دکترای مدیریت صنعتی - گرایش تولید و عملیات
 

                                                                   
سلاله شهوازیان                                                                     محسن شاکری
دکتری مدیریت رفتار سازمانی                                                     دکتری مدیریت آموزشی


کارشناس گروه

سمیرا کرمی
کارشناسی ارشد مشاوره خانواده
شماره تماس:38281200-داخلی 274


پیوست ها

فرم های مربوط به پایان نامه
- لینک دانلود فرم تصویب پیشنهادیه موضوع پایان نامه دوره کارشناسی ارشد
- لینک دانلود فرم تصویب پیشنهادیه پايان‌نامه دانشجوی دوره کارشناسی ارشد
- لینک دانلود مراحل تصویب موضوع پروپوزال
- لینک دانلود مراحل تصویب پروپوزال
- لینک دانلود مراحل دفاع از پایان نامه
- لینک دانلود مراحل بعد از دفاع پایان نامه
- لینک دانلود فرم شرکت در جلسات دفاعیه دانشجویان کارشناسی ارشد

تصاویر
  

  دکتری مشاوره خانواده