موسسه آموزش عالي امام جواد (ع) يزد

زیست فناوری

معرفی رشته زیست فناوری:
زیست شناسی علمی زیباست به گستردگی حیات. زیست شناسی علم شناخت موجودات زنده و تعامل آنها با محیط پیرامون است. در زیست شناسی سلولی ملکولی، سلول به عنوان واحد بنیادی تشکیل دهنده‌ی حیات مورد مطالعه قرار می­گیرد و نقش مهمترین ملکولهای آن  RNA, DNA و پروتئین‌ ها و روند پروتئین سازی بررسی می شود.
رشته سلولی ملکولی در زیست شناسی مدرن از جایگاه ویژه و ممتازی برخورداری است و این رشته است که محققین زبده را برای کار در تحقیقات مربوطه در حوزه های مختلف پزشکی‌، بیوشیمی‌، ژنتیک‌، بیوتکنولوژی‌، مهندسی‌ ژنتیک‌، اصلاح‌ نباتات‌، شیلات‌ و دام‌ و نظایر آن تربیت‌ می‌کند.
برای موفقیت در گرایش‌های‌ مختلف‌ زیست‌شناسی‌ سلولی‌ و مولکولی‌ علاوه بر شرایط عمومی و مشترک همه رشته ها، علاقه مندی به‌ کارهای‌ آزمایشگاهی‌ ضروری است؛ چرا که عمده وقت متخصص این رشته در آزمایشگاه‌ علوم‌ سلولی‌ و مولکولی‌ سپری می شود و علاوه بر آن ماهیت بسیاری از فعالیت های معمول او نظیر استخراج‌ RNA از یک‌ بافت‌ نیازمند صرف زمان طولانی است.

گرایش بیو تکنولوژی:
رشته بیوتکنولوژی یک رشته کاربردی و پرطرفدار در حوزه پژوهش در علوم زیستی و میان رشته ای مهندسی علوم است که قلمرو آن حداقل ۳۳ حوزه تخصصی علوم را در برمی گیرد. این رشته در دانشگاه امام جواد(ع) از سال 1395 در مقطع کارشناسی ناپیوسته ارائه می شود.
علم زیست فناوری از جمله علومی است که در چند سال اخیر با پیشرفت های مداوم مواجه بوده است. داوطلبانی که علاقه زیادی به خلاقیت، پژوهش و فناوری های نوین زیستی هستند به این رشته وارد می شوند. بیوتکنولوژی یا زیست فناوری یکی از رشته های بین رشته ای تلقی می گردد که علت این نام گذاری بخاطر دارا بودن زمینه زیست و تکنولوژی و فناوری در کنار هم است. در معنایی دقیق تر بیوتکنولوژی یعنی افزایش بهره وری تولیدات زیستی در موجودات مختلف زیستی.
رشته بیوتکنولوژی به كاربرد روشهای علمی و فنی در تولید و یا تبدیل بعضی مواد به كمك عوامل بیولوژیك (میكروارگانیسمها، یاخته‌های گیاهی و جانوری و آنزیمها و... ) برای تولید كالا و خدمات در كشاورزی، صنایع غذایی، دارویی، پزشكی و سایر صنایع  می پردازد.
این تولیدات ممکن است فراورده های میکروبی حاصل از میکروارگانیسم های مختلف باشد و یا اینکه فرآورده حاصل از گیاهان، جانوران و یا دیگر موجودات زیستی باشد. یک مثال واضح و بسیار قدیمی و معروف در بیوتکنولوژی ساخت داروی نوترکیب انسولین در میکروارگانیسم است. در این روش ژن تولید کننده انسولین را وارد میکروارگانیسم کرده و فراورده انسولین را در حجم بالا و صنعتی در میکروارگانیسم تولید می کنند. مثال دیگر بهینه سازی تولید آنتی بیوتیک های مختلف مانند پنی سیلین در میکروارگانیسم است. بنابراین قدم گذاشتن به این رشته تحقیقاتی نیازمند علاقه فراوان به علوم تحقیقاتی و همچنین خلاقیت و نوآوری بسیار است.

ادامه تحصیل در رشته بیوتکنولوژی
کسانی که فارغ التحصیل رشته بیوتکنولوژی در مقطع کارشناسی هستند می توانند در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم در هر رشته ای که تمایل دارند شرکت نمایند و همچنین می توانند در خود رشته بیوتکنولوژی میکروبی ادامه تحصیل دهند. به علاوه در رشته های وزارت بهداشت نیز می توانند در گرایش هایی مانند ژنتیک انسانی، بیوتکنولوژی پزشکی، میکروب شناسی، ایمنی شناسی و ……… شرکت نمایند. در نتیجه برای ادامه تحصیل در رشته بیوتکنولوژی رشته های زیادی وجود دارند که فارغ التحصیلان رشته بیوتکنولوژی می توانند در آن ادامه تحصیل دهند.

وضعیت استخدامی رشته کارشناسی بیوتکنولوژی
زمینه کار بیوتکنولوژی در داخل کشور مساعد است و برای مثال در حال حاضر عده ای از دانشجویان دوره دکترای میکروبیولوژی که در زمینه بیوتکنولوژی میکروبی مطالعه می کنند، بر روی آبهای شور کشور مثل دریاچه ارومیه که امکان رشد موجودات در آن پیچیده و مشکل است، تحقیق می کنند تا با بهره گیری از تکنیک های بیوتکنولوژی، محیطی مناسب برای رشد موجودات دریایی در داخل آن فراهم آورند.
از سوی دیگر فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان نیروی انسانی متخصص برای مدیریت میانی و هدایت امور فنی خطوط تولید، مزارع و آزمایشگاهها مشغول به فعالیت شوند.
مشاغل زیر به طور مستقیم به این رشته تحصیلی ارتباط دارد و دانش آموختگان کارشناسی در صورت فعالیت در این شغل بیشترین ارتباط را بین رشته تحصیلی و شغل خود برقرار خواهند کرد : 
معلم، پژوهشگر، شرکت های دانش بنیان و تولید محصولات بیوتکنولوژی
همچنین مشاغل زیر از جمله مهمترین مشاغل موجود در دستگاه های دولتی است که با این رشته تحصیلی ارتباط دارد:
کارشناس آزمایشگاه غذا و دارو و بهداشتی
کارشناس آزمایشگاه واکسن و سرم
کارشناس مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی

 نحوه گزینش در رشته بیوتکنولوژی در دانشگاههای مختلف
رشته بیوتکنولوژی در دانشگاههای مختلف سراسری، آزاد و غیرانتفاعی و …… پذیرش داشته و داوطلبان می توانند با توجه به رتبه زیرگروه یک خود در گروه علوم تجربی انتخاب رشته بیوتکنولوژی را انجام دهند.
شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور برای رشته زیست فناوری بسیار مناسب بوده و با توجه به زیر ساخت های بسیار مناسب این رشته در خارج از کشور، داوطلبان می توانند برای تحصیل به خارج از کشور اقدام نمایند. کشورهای امریکا، کانادا، استرالیا، دانمارک و برخی دیگر از کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور برای رشته زیست فناوری می باشد.
 
سرفصل دروس رشته زیست فناوری و تعداد واحدها:
در رشته بیوتکنولوژی دروسی مانند بیوشیمی، ژنتیک، میکروبیولوژی، مهندسی ژنتیک، بیوتکنولوژی، فناوری DNA نوترکیب و ... تدریس می شوند. در این رشته واحدهای آزمایشگاهی زیادی وجود دارد که معمولا شامل واحدهای آزمایشگاه باکتری شناسی، آزمایشگاه ژنتیک، آزمایشگاه زیست شناسی جانوری و گیاهی و ... می باشد.
 
تعداد کل واحدها134 واحد
دروس عمومی24 واحد
دروس تخصصی مشترک100 واحد
دروس اختیاری10 واحد
 
 
 
مدیر گروه
حمیدرضا اشرف زاده

مرتبه علمی: مربی

سوابق تحصیلی:
دانشجوی دکتری ژنتیک مولکولی
کارشناس ارشد آزمایشگاه ژنتیک مولکولی مرکز تحقیقات سقط پژوهشکده علوم تولید مثل یزد

اساتید و مدرسین گروه
سید مهدی کلانتر

مرتبه علمی: استاد تمام

سوابق تحصیلی:
- دکتری سیتوژنتیک پزشکی
- عضو هیأت علمی و رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد

غضنفر میرجلیلی

مرتبه علمی:دانشیار

سوابق تحصیلی:
دکتری فیزیک از دانشگاه اسکس انگلستان
عضو هیأت علمی، قائم مقام ریاست و معاونت آموزشی و پژوهشی دانشگاه امام جواد(ع)

  سید محمد مشتاقیون

مرتبه علمی:دانشیار
سوابق تحصیلی:

دکتری ژنتیک مولکولی
عضو هیأت علمی و مدیر گروه زیست شناسی دانشگاه یزد
 سیدحسین میرجلیلی

مرتبه علمی: مربی

سوابق تحصیلی:
دکتری شیمی تجزیه
مدیر عامل شرکت دانش بنیان آبسار کویر
  سید کاظم صباغ شرف آبادی

مرتبه علمی:دانشیار

سوابق تحصیلی:
دکتری بیوتکنولوژی گیاهی و عضو هیأت علمی گروه زیست شناسی دانشگاه یزد
 
میترا کیمیایی صدر
مرتبه علمی: مربی
سوابق تحصیلی:
                                                         
دانشجوی دکتری سلولی و مولکولی – میکروبیولوژی
 
 
آرزو خرادمهر
مرتبه علمی: مربی
سوابق تحصیلی:
کارشناس ارشد تکوین علوم جانوری
سوپروایزر آزمایشگاه بیوتکنولوژی مرکز تحقیقات ناباروری پژوهشکده علوم تولید مثل یزد
 
فاطمه صادقیان
مرتبه علمی: مربی
سوابق تحصیلی:
دانشجوی دکتری علوم سلولی کاربردی
عضو مرکز تحقیقات  نانوتکنولوژی پزشکی و مهندسی بافت پژوهشکده علوم تولید مثل یزد
کارشناس گروه:
سمیرا  کرمی
شماره تماس: 38281200  -  داخلی 259